Spotkanie Trump-Putin. "Z Rosją trzeba rozmawiać"

Pierwsze spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina przy okazji szczytu G20 w Hamburgu oraz umowy o współpracy w ramach szczytu Trójmorza. To najważniejsze tematy, które skomentowaliśmy w Podsumowaniu Dnia.

2017-07-07, 22:15

Spotkanie Trump-Putin. "Z Rosją trzeba rozmawiać"
Materiał ilustracyjny. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

07.07.17 Podsumowanie Dnia - Komentarz
+
Dodaj do playlisty

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych na spotkaniu poruszyli takie tematy jak Syria, Ukraina i przestępczość cybernetyczna. Rozmowa przywódców trwała ponad dwie godziny i przebiegło w dobrej atmosferze. Moskwa i Waszyngton porozumiały się w sprawie zawieszenia broni w południowych prowincjach Syrii. Zacznie ono obowiązywać od 9 lipca. W ramach uregulowania konfliktu na Ukrainie Waszyngton powołał specjalnego pełnomocnika, który będzie utrzymywał łączność z Moskwą i Kijowem, i w najbliższym czasie uda się do Rosji na konsultacje. Według politologa dra Macieja Milczanowskiego z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, z Rosją trzeba rozmawiać.

- To dobrze, że przywódcy ważnych mocarstw się spotykają. Trzeba szukać porozumień, konflikt dla konfliktu nie ma sensu, nawet z Rosją, która ma cele rozbieżne z całym cywilizowanym światem. Ciekawa jest kolejność spotkań, Trump najpierw przyjechał do Polski, a dopiero potem rozmawiał z Putinem. Europa Zachodnia jest na rozdrożu, jest tam wiele konfliktów wewnętrznych, z którymi trudno sobie poradzić – mówił gość Polskiego Radia 24.

Firmy i instytucje z Polski i z Chorwacji podpisały w Warszawie pięć pierwszych umów o współpracy w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza. Umowy o współpracy podpisały ministerstwa gospodarki morskiej Polski i Chorwacji, porty w Szczecinie, Świnoujściu i Rijece oraz prywatne firmy transportowe i logistyczne z obu krajów. Prezydenci Polski i Chorwacji mają nadzieję, że to początek szerokiej współpracy firm i instytucji z całego regionu. W ramach Inicjatywy Trójmorza eksperci opracowali listę 157 projektów o wartości 45 miliardów euro. Dzięki nim Europa Środkowo-Wschodnia miałaby stać się bardziej konkurencyjna w stosunku do innych regionów w Unii. Jak podkreślał Paweł Lekki z Naczelnej redakcji Gospodarczej Polskiego Radia, wypełnienie idei Trójmorza treścią to ogromne przedsięwzięcie, które potrwa lata.

- Potencjał Trójmorza jest ogromny. Idea, by jedna trzecia Unii połączyła siły i stała się podmiotem jest wspaniała. To państwa, które mają wspólne problemy, pytanie czy mają podobne pomysły jak je rozwiązać. Te 157 projektów wygląda perspektywicznie, ten rejon jest wciąż zapóźniony w stosunku do Europy Zachodniej. Wizyta Donalda Trumpa pokazała, że USA wyczuwają, że jest tu interes biznesowy i polityczny  – powiedział dziennikarz.

REKLAMA

W części informacyjnej Podsumowania Dnia m.in. o zamieszkach przeciwko szczytowi G20 w Hamburgu, uszczelnieniu wypłat z programu 500 Plus, spotkaniu Donalda Trumpa i Władimira Putina.

W Podsumowani Dnia także doniesienia ze świata sportu, które przedstawiała Renata Susałko, natomiast przegląd portali internetowych poprowadził Marcin Królik.

Gospodarzami audycji byli Maja Borkowska i Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

REKLAMA

Podsumowanie dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 07.07.2017

Godzina emisji: 21:00

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej